Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 1. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.
Bursaspor / Nostaljik / 2


Kent Takımına Nasıl Kavuştu? 
Bursa kulüplerinin parasal güçsüzlükler içerisine düşmeleri, güçlerini günden güne yitirmeleri bazı çevreleri düşündürüyordu. öte yandan Orhan Şeref Apak Federasyonu Profesyonel futbolu yurda yaymak hareketlerine başlamıştı. Gecikmeden güçlü bir kulüp oluşturmak ve Türkiye ikinci liginde yer almak gerekiyordu.Bursa'da zaten kulüplerin birleşmesi yolunda bazı akımlar vardı. Bu akımların öncüsü olarak rahmetli öğretmen Mehmet Ertan'ı ve milli futbol hakemlerimizden Fahri Tezcan'i gösterebiliriz. Tüm bu çalışmalar, özellikle profesyonel ikinci Türkiye Ligine katılma zorunluluğuyla birleşince kulüp yöneticilerini bir anlaşma ortamı yaratmaya götürdü. Bursa'da vilayette ilk toplantı böylece yapıldı. Toplantıya Bursa'nın o zamanki Valisi Fahrettin Akkutlu, Futbol Federasyonundan Orhan Şeref Apak, Turhan Barlas, Bursa Bölgesi Müdürü Mehmet Göral ve yardımcısı Hüseyin Canova, Acar İdmanyurdu'ndan Nail Erok, Lütfü Özmeric, Çelik Spor' dan Salih Kiracıbaşı, Şevket Eygi, İstiklalspor'dan Mustafa Bulutlar, PınarSpor'dan Fethi Aktopdan ve Faruk Cölok katıldılar. Toplantı birleşme yolunda karara varılmasıyla sonuçlandı. Sezonun yenilmeden, Şampiyon olan kulübü Akınspor, ilkin birleşmeye çekimser kaldı. Ne var ki , işin gerçekleşeceği belirince Akınspor' lularda direnmekten vazgeçtiler. İkinci toplantı beş kulübün temsilcilerinin ve Bursa sporuna emek verenlerin katılmasıyla gerçekleştirildi. Sonucta 1963 yılında Bursa Amatör Birinci Futbol Liginde yer alan beş kulübün birleşmesiyle BURSASPOR doğdu. 
Birleşen kulüpler şunlardır ; AKINSPOR, ACAR İDMANYURDU, ÇELİKSPOR, İSTİKLALSPOR ve PINARSPOR . 

Kurucu Üyeler 
Ali Erdinç, Abdullah Uygur, Cemal Dik, Can Gengörü, Demir Akınöz, Ertugrul Yıldırır, Enver Yet, Erdoğan Akaltun, Faik Tinel, Feridun Evrenosoğlu, Fehmi Aktoptan, Fethi Kesercioglu, Hüseyin Canova, Hüseyin Saitoglu, Hüseyin Kusku, Hayri Terzioglu, Hamdi Yalım, İsmail Buzcular, Kemal Katıklar, Lütfü Özmeric, Muhtar Tucaltan, Mustafa Bulutlar, Mehmet Göral, Nail Erok, Necati Akgün, Osman Aktan, Orhan Akkök, Recep Barışıcı, Salih Kiracıbaşı, Selim Süter, Süreyya Ögünüc, Sabri Badır, Şükrü Orhanettin, Şükrü Akmansoy, Sevket Eygi, Tarık Sekban.

Yanda yer alan fotoğraf Bursasporumuzun kuruluşunun 2.yılından... Kongrede Bursaspor Başkanı Salih Kiracıbaşı ile dönemin spor muhabirleri bir arada bulunuyor. 

 

 

 

 

 

 

Ve bazı diğer eski Bursa Futbol Kulüpleri 
Güvenspor Gençlik Kulübü
20.02.1947 tarihinde tesis olunmuş ve geliştirilmiştir.1949 yılında birinci kümeye yükselen Güvenspor kırmızı - beyaz forma taşımakta idi.1956 - 1957 lik sezonu sonunda Bursa lig Şampiyonluğu kazanmış ve bir çok elemanları da İstanbul takımlarında yer almıştır ki bunlardan İstanbulsporlu Salih Temizyer, evvela Adalete girmiş olup sonradan Fenerbahçe'ye geçen Turan, Adaletli Erol 3, Emniyete giren Meral Akın belirtilebilir.Güvensporlular diğer spor branşlarında da varlık gösterebilmişlerdir.Kayak, Bisiklet vs.... 

Merinos Spor Kulübü 
1944 de Bursa Şampiyonu ve 1952 - 53 de Bursa'ya ilk defa Amatör Futbol Türkiye üçüncülüğünü getirip 1953 - 1954 de yine Türkiye üçüncülüğü kazanarak, Ankara' da Federasyon tarafından centilmenlik kupası verilmiştir. 1955 - 56 senesinde Amatör Futbol Türkiye 2. si olmuştur. Kulüp Forması o senelerde Sarı - Laciverttir. 

İvazpaşa Gençlik Kulübü 
8.11.1947 tarihinde kurulmuş olan İVAZPAşA Gençlik Kulübünün forma rengi Yeşil - Sarı renkte idi. Evvela ikinci kümede ise başlayan İvazpaşalılar nihayet 1953 - 1954 yılında sezonu Şampiyon olarak Birinci Kümeye geçtiler. 

Demirtaş Gençlik Kulübü 
12. 7.1948 tarihinde kurulmuş olan Demirtaş Gençlik Kulübünün forması Beyaz - Lacivert tir. Evvela ikinci kümede mücadeleye girişen Demirtaşlılar 1954 - 1955 lik sezonda sonunda kümenin Şampiyonluğunu kazandılar ve Birinci Kümeye geçtiler.Bu bölüme ait diğer sayfalar;
Nostaljik / 2
Tarihten notlar

 
 
 23. Haftanın Maçı
Tarih: 05.02.2022
Stad: BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE STADYUMU
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 ÜMRANİYESPOR 19 13 3 3 42
2 B.B. ERZURUMSPOR 19 11 4 4 37
3 MKE ANKARAGÜCÜ 18 11 3 4 36
4 EYÜPSPOR 19 10 5 4 35
5 BANDIRMASPOR 19 10 2 7 32
6 İSTANBULSPOR 19 9 3 7 30
7 ADANASPOR A.Ş. 19 8 5 6 29
8 YILPORT SAMSUNSPOR 18 7 6 5 27

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]