Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 1. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.
Bursaspor / Bursaspor Tarihinden Notlar ve İlkler 2


KULÜP TARİHİNDE İLKLER

Kuruluşundan sonra 2. Milli Lig ile birlikte Anadolu futboluna renk ve güç katan Bursaspor'da acı tatlı bir çok olay yaşanmıştır. Bu olaylar içinde İLK'lerin ayrı bir önemi vardır.

Bursaspor Kulübü arması nasıl oluştu?
Kulübün renkleri kararlaştırıldıktan sonra armanın ne olacağı tartışıldı. Yapılan toplantıların arından Alt kısımda kulübün isminin yazıldığı, Uludağ’ın resmedildiği orta kısmın hemen altında kuruluş yılı olan 1963 rakamı ve en üst bölümde de birleşen kulüplerin renkleri ile 5 adet yıldızdan oluşan bir arma ortaya çıktı.
Logoda yer alan yıldızlar soldan, sağa şu şekilde sıralandılar;
Siyah: Acar İdman Yurdu, Sarı: İstiklal, Yeşil: Pınarspor, Lacivert: Çelikspor, Kırmızı: Akınspor

Kulübün ilk Başkanı Salih Kiracıbaşı
Çelikspor’un son başkanı olan Salih Kiracıbaşı kurucu üyelerin oylarıyla Bursaspor’un ilk başkanı oldu. Başkan seçilmesinde yaşının diğer kuruculardan büyük olması önemli bir etkendi.
Bursaspor’un kuruluş aşamasında yer alan 5 amatör kulübün yöneticileri, Bursaspor’un kurucu üyeleri olarak tarihe geçtiler.
Kurucu Üyeler: Mehmet Göral, Süreyya Öğünç, Recep Barışıcı, Can Gengörü, Cemal Dik, Faik Tinel, Tarık Sekban, Salih Kiracıbaşı, Hüseyin Canova, Ali Erdinç, Abdullah Uygur, Ertuğrul Yıldırır, Demir Akınöz, Erdoğan Akaltun, Feridun Evrenosoğlu, Hüseyin Kuşku, Fehmi Aktoptan, Hayri Terzioğlu, Hüseyin Saitoğlu, Hamdi Yalım, İsmail Buzcular, Lütfü Özmeriç, Nail Erok, Muhtar Tucaltan, Orhan Akkök, Mustafa Bulutlar, Necati Akgün, Osman Aktan, Selim Süter, Sabri Badır, Şükrü Orhanettin, Şevket Eygi ,  Şükrü Akmansoy

Bursaspor'un ilk başkanı Salih Kiracıbaşı, ilk umumi kaptanı Hüseyin Saitoğlu, ilk antrenörü Muhtar Tucaltan'dır.1963'te beş kulübün birleşmesi ile kurulan Bursaspor, o yılın yaz aylarında yaptığı hazırlık maçlarında çok kötü futbol ile çok kötü sonuçlar alınca zihinlerde " Acaba beş güzide kulübümüze yazık mı ettik? " sorusu yer almıştır.

İlk profesyonel futbolcular
Bursaspor Kulübü 1 Haziran 1963 tarihinde resmen kuruldu. Kuruldu kurulmasına ancak şimdi elde 5 kulübün oyuncularından oluşan büyük bir kadro vardı.  Bunun yanı sıra kulübün futbolculara yapacakları ödemeler ve transfer ücretleri için acil nakite ihtiyaç vardı. Bunun üzerine kurucuların 20 bin TL vererek başlattıkları yardım kampanyası birkaç gün içerisinde 25 bin TL’ye ulaşmıştı.  Bursaspor’un ilk profesyonel oyuncuları Mesut Şen, Cengiz ve Orhan oldu. Takımın Teknik Direktörlüğü’ne ise Muhtar Tucaltan getirildi. Takımın ilk kaptanı ise Özhan Varlık oldu.
İlk Hazırlık maçı Fenerbahçe ile
Bursaspor kuruluşundan 38 gün sonra ilk hazırlık maçını İstanbul temsilcisi Fenerbahçe ile 7 Temmuz 1963 tarihinde Bursa Atatürk Stadyumu’nda oynadı. Karşılaşmayı Fenerbahçe Mikro Mustafa, Lefter ve Ergun’un penaltıdan attığı goller ile 3-0 kazandı.
İlk sezon açılışı 1963'te
Bursaspor ilk sezon açılış organizasyonunu 27 Temmuz 1963 tarihinde yaptı. Başkan Salih Kiracıbaşı yaptığı konuşmada 14 profesyonel ve 18 amatör futbolcu ile sezonu açtıklarını ilan etti.
İlk Resmi Maç İzmir'de
1963-64 sezonu ile birlikte başlayan 2.Lig’de çekilen kura sonucunda Bursaspor ilk maçını 21 Eylül 1963 tarihinde deplasmanda İzmir Demirspor ile oynayacaktı. O dönemde takımlar İstanbul, Ankara ve İzmir’e gittiklerinde cumartesi ve pazar olmak üzere üst üste 2 maç yapıyorlardı. O dönem için takımların daha az masraf yapmaları için bu uygulama yapılıyordu.
İzmir’e maçtan bir gün önce otobüs ile giden Bursaspor kafilesinde 26 futbolcu ve 3 yönetici bulunuyordu.  Bursaspor ilk resmi müsabakasını, kömür tozu ile kaplı zemine sahip olan Alsancak Stadyumu’nda oynadı. İzmir Demirspor’a karşı Bursaspor’un kadrosu şu şekildeydi;
Dündar, İsmail, Hüseyin, B.Orhan, Özhan Varlık, Erdoğan, Mesut Şen, Mustafa, Hasan Bora, K.Orhan, Cengiz
Hakem Ömer Karadağ’ın yönettiği mücadeleyi ev sahibi ekip İzmir Demirspor 79.dakikada Hakkı’nın attığı penaltı golü ile 1-0 kazandı.
İlk Resmi Puan
Bursaspor tarihindeki ilk resmi puanını, 22 Eylül 1963 tarihinde İzmir’de Ülküspor ile golsüz berabere kaldığı mücadeleden aldı.
Bursaspor'un ilk Galibiyeti ve Golü
Bursaspor tarihinin ilk galibiyeti 1963-64 sezonunun 3.haftasında İstanbul’da Vefa deplasmanında geldi. Bursaspor, karşılaşmanın 11.dakikasında penaltı kazandı. Penaltı noktasının başına Orhan Kıroğlu geldi. Orhan Kıroğlu topu ve kaleciyi ters köşeye yatırarak attığı golle Bursaspor tarihine adını yazdırmasını başardı

İlk Resmi Maç Kadrosu 

Yukarda görülen İlk resmi maçın kadrosu şöyledir : Dündar, İsmail, Hüseyin, B.Orhan, Özhan, Erdoğan, Mesut, Mustafa, Hasan, K.Orhan, Cengiz... 
2. Ligde alınan ilk puan ise bu maçtan bir gün sonra yine İzmir'de Alsancak Stadı'nda Ülküspor ile yapılan maçta alınmıştır : 0-0

Bursaspor'un 2. Ligde ilk galibiyeti 28 Eylül 1963'de İstanbul'da vefa ile oynadığı maçtan gelmiştir. Bu maçı 2-1 kazanan Bursaspor'un ilk resmi golünü atan isim ise penaltıdan K. Orhan olmuştur.

Yeşil - beyazlı takımımız Bursa'daki ilk resmi maçını da 6 Ekim 1963'te oynamış, Yeşildirek'e 2-0 mağlup olmuştur. 2. Ligde Bursa'da oynanan ilk maçın takım kadrosu şöyledir : Dündar, Hasan, İsmail, K. Orhan, Özhan, Erdoğan, Mesut, Ahmet, Mustafa, Bilgin, Cengiz.

Bursaspor ilk şampiyonluğunu 2.Ligde 66-67 sezonunda elde etmiş, ilk yabancı transferi Faslı Rial ile takviyeli kadrosu 1.Lige çıkarken ilk şampiyonluk kupası da müzemize gelmiştir. Bu sezon Muzaffer Baştaymaz Başkan, Sabri Kiraz teknik adam olarak görev yapmıştır.

25 Haziran 1967'de Bursa'da oynanan maçta Toprakspor'u 4-0 yenerek tur atan şampiyon kadro şöyledir : Osman (Yıldız), Turgut, K.İsmail, Müfit, Osman, Taner, Vedat, Mesut, K. Mustafa, Ersel, Rial.

Bursaspor, Türkiye Kupasında ilk maçını 3 Kasım 1963'de Bursa'da Beylerbeyi ile oynamış ve rakibini 5-2 yenerek, ilk maçında tur atlama başarısını göstermiştir.

İlk adı Türkiye Kupası sonraki adı Federasyon Kupasında ilk şampiyonluk 85/86 sezonunda alınmıştır. 

Hakimiyet Gazetesinden... ve Kupa Bizim...

Cavit Çağlar'ın başkan, Toma Kaloperoviç'in teknik adam olarak görev yaptığıbu sezonda finali Bursa'da 28 Mayıs 1986'da Altay ile oynayan Bursaspor rahmetli Tulipan ve Beyhan'ın golleri ile 2-0 galip geldi.

Bursa'ya ilk kupayı kazandıran kadro ise şöyleydi : Eser, Taygun, Kerekes, Erdinç, Salih, Sedat 3, Beyhan, Yalçın, Hamit, Kadir, Tulipan, B.Taner, Gürsel. 

İlk yabancı teknik direktör Toma Kaloperoviç 

Avrupa'ya ilk çıkış ve Avrupa Kupa Galiplerinde ilk büyük zaferler 74-75 sezonunda yaşanmıştır. Bundan bir sezon önce Türkiye Kupası yarı finalinde Bursaspor, Beşiktaş'ı İstanbul'da K.İsmail'in golü ile 1-0 yenerek finale kalmış ve son maçta Fenerbahçe'ye farklı yenilerek kupayı kaybetmesine rağmen rakibinin lig şampiyonluğu nedeni ile Türkiye'yi temsil etme hakkını elde etmiştir. Böylece Tirilye'li K. İsmail Bursaspor'a ilk defa Avrupa kapılarını açan futbolcu olmuştur. O günlerde teknik adam Mustafa Ertan idi.

Bursaspor, Avrupa Kupa Galiplerinde ilk maçını 1974'de Bursa'da İrlanda'nın Fin Harps takımı ile yaptı. Göğsüne ilk defa ay-yıldız takan yeşil-beyazlılar Ali, Turan (2) ve Sinan'ın golleri ile rakibini 4-2 yenerken Kupa Galiplerinde ilk maçta ilk galibiyeti elde etmiş oldular. Bu arada Ali, Bursaspor'un Avrupa Kupalarında ilk golünü atan futbolcusu oluyordu.Bu bölüme ait diğer sayfalar;
Bursaspor Tarihinden Notlar ve İlkler 2
Bursaspor Tarihinden Notlar ve İlkler 3
Tarihçe

 
 
 23. Haftanın Maçı
Tarih: 05.02.2022
Stad: BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE STADYUMU
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 ÜMRANİYESPOR 19 13 3 3 42
2 B.B. ERZURUMSPOR 19 11 4 4 37
3 MKE ANKARAGÜCÜ 18 11 3 4 36
4 EYÜPSPOR 19 10 5 4 35
5 BANDIRMASPOR 19 10 2 7 32
6 İSTANBULSPOR 19 9 3 7 30
7 ADANASPOR A.Ş. 19 8 5 6 29
8 YILPORT SAMSUNSPOR 18 7 6 5 27

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]