Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 1. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.
Eray Görgülü

» Yazara E-posta
» Yazıcı formatı
» Arkadaşına Gönder

Kadınlar da küfür ediyormuş!

Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu sezon imza attığı garip uygulamalardan birine daha şahit oluyoruz. Federasyonun, seyircisiz maç cezası yerine getirdiği “Kadın ve çocuk seyircili maç” uygulamasının ilki olan Fenerbahçe-Manisaspor maçını izliyorum.
Maça bir saat var, yayıncı kuruluş canlı yayına başladı, futbolcuların sahaya çıkışını görmeseniz, stadda 23 Nisan provası var zannedersiniz. Maçtan çok bir müsamere havası var stadda.
Maç başlıyor ve tribünlerden “i….ne Trabzon olamazsın şampiyon” sesleri yükseliyor. Bir dakika sürse de sonuçta tribünde yine küfür ediliyor. Sırf kadın olduğu için küfür etmesini beklemedikleri 40 bin kişilik insan topluluğu küfür ediyor.
Stada gelen kadınların hiç birinin küfür etmemesini bekleyen federasyon yetkililerinden bir tanesinin bile bu kararla sosyolojinin “S”sinden habersiz oldukları ortaya çıkıyor. Öyle kadınlar var ki, küfür ve hakaret konusunda birçok erkeği solda sıfır bırakır. Bir de topluluk psikolojisiyle, en terbileyisinin bile küfürlü tezahürata rahatlıkla karışabildiğini söylemek şaşırtıcı olmaz.
Peki şimdi ne olacak? Kadınların izlediği maçta küfürler daha da çoğalırsa, şiddet olaylarına şahit olursak, yeni ceza ne olacak? Yine kadın kadına maç mı izlenmeye devam edecek? Ya da önce erkekler ceza alacak bir tavır sergilerse, ilk ceza “Kadın ve çocuk seyircili maç” olacak, kadınlar da küfür ederse, yine seyircisiz maç mı olacak?
Hal böyleyken, Federasyon bireylerin karıştığı şiddet olayları nedeniyle bütün bir taraftar topluluğunu cezalandıran “seyircisiz maç” uygulamasından vazgeçerken, başka bir abuk uygulamaya da imza atmış oldu. Futbolda şiddeti önlemeye yönelik yasa, şiddet olaylarından futbol, takımlar, centilmen seyirci zarar görmesin diye çıkmamış mıydı?
Hani şiddet olaylarına karışanlar yakalanarak cezalandırılacak, takımlara ceza verilmeyecekti. Peki neden yürürlükteki yasaya rağmen, seyircisiz maç uygulamasını kaldırmak yerine, “Kadın ve çocuk seyircili maç” gibi saçma bir uygulamaya gitti federasyon. Anlamak mümkün değil.


21.09.2011 13:43:36, Eray Görgülü

Bu yazı 5061 kez okunmuştur.

Sitedeki yazılardan yazarların kendisi sorumludur; site yönetimi yazılardan sorumlu tutulamaz.


Yazar arşivi
 
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 HATAYSPOR 28 15 8 5 53
2 B.B. ERZURUMSPOR 28 13 8 7 47
3 BURSASPOR 27 13 7 7 46
4 ADANA DEMİRSPOR 28 12 9 7 45
5 AKHİSARSPOR 28 12 9 7 45
6 ALTAY 28 11 10 7 43
7 FATİH KARAGÜMRÜK 28 11 10 7 43
8 ÜMRANİYESPOR 28 11 7 10 40

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]