Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 1. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.
Tankut Sözeri

» Yazara E-posta
» Yazıcı formatı
» Arkadaşına Gönder

Bursaspor Ne Yapıyor?

En sonda söyleyeceğimizi en başta söyleyerek başlayalım söze; Ayağına kurşun sıkıyor!

VARAN BİR: 2010-11 sezon çalışmaları ne düzeyde yapıldı? Yetmedi, 2009 da var olan takım ruhu ve arkadaşlık ne derece yeni gelenlere aşılanabildi? Bir yazımda Hollandalı Young Boys'un Fenerbahçe'yi ön elemelerde elemesini örnek göstererek "Oyundan zevk alıyorlar. Asıl olan budur. Bursaspor da aynı şekilde oyundan zevk alarak oynuyor" demiştim. İşte bu nedenle de bir arada uzun zamandır oynayan oyuncuların arasına monte edilmek istenen yabancı oyuncular en azında bu açıdan ele alınmalı ve değerlendirilmeliydi. Alınanlara bir göz atalım:

Vederson: Yeni, 29 yaşında, verimli sayılır. Uyumlu.
İnsua: 30 yaşında, vasat.
Kirita: Yeni 34 yaşında, vasat.
Svensson: Yeni, Vasat sayılır.
Batalla: 26 yaşında, vasat,
Miller: Yeni alındı. 31 yaşında başarılı, uyumlu.
Ergiç: 29 yaşında, başarılı demek zor. Bir var bir yok. Uyumsuz.
İvankov: 35 yaşında, elinden geleni yapıyor, gayretli. Uyumlu.
Stepanov: Elinden geleni yapıyor. İlk maçlarında ne yaptığını anlamak zor demiştim yeni geldiğinde.

Lütfen şu soruma yanıt verin; Miller ve Vederson hariç hangisi Türk çocuklarından daha yetenekli de alındılar! Paralar boşa gittiği gibi, Avrupa ligini "Şerefli" TEK golle kapattık. Avrupa kenti Bursa, alay konusu oldu. Avrupa kenti Bursa markası yerlerde süründü. Büyük fırsattı. Yazık oldu.

Genç takım ortalaması, Ömer hariç -ki Milli Takıma kadar yükseldi- vasat yaş ortalamasına geriledi. Yani takımın istenilen gücünün yükseltilmesi daha en başta transfer hataları ile kadük (düşmüş demek) hale getirilmiş oldu. İnanıyorum ki, alt yapı ya da (alt yapıda ne yetenekler olduğunu bilmediğim için) ülkede var olan gençlere fırsat verilseydi (Antep maçında canımıza okuyan bir Cenk'i düşünün örneğin) hem Avrupa'da hem de Süper Lig'de çok daha başarılı olurduk.

Uzatmayalım, daha söylenecek çok şey var ama takım ruhunun "nane ruhu" gibi uçucu hale gelerek Şampiyonluğun bir rastlantı olduğu tescil edilmiş oldu. Çünkü tevazu yerine "NE OLDUMCULUK!" şaşkınlığı zaten yaşam kalitesi konusunda daha önceki var olan koşullarına göre abartılı olanaklar sunan arenaların yeni gladyatörlerine ROMA'nın gösterdiği İDOL çılgınlığı anlayışı takımı sabote edecek bir tehlike olarak gündemdeyken, NE OLDUMCULUK yöneticilere de bulaştı ve İDOLLERİ şımartmayı tercih ettiler. Çünkü ÖVGÜLERİ taşımak zordur, çünkü TEVAZU İSTER.
İzinsiz Amerika'lara kaçmalar, göz ardı edilen disiplinsizlikler, kol kırılır; yen içinde kalır anlayışı bizleri işte içinde bulunduğumuz bu duruma getirdi. Ne diyor Guus Hiddink; "Şampiyon takımdan Milli Takıma sporcu alınacak diye bir kural yok, biz Avrupa Şampiyon Kulüpler Ligi standartlarına göre oyuncu seçiyoruz!" Ne acı değil mi! Adam Bursaspor'la dalga geçiyor. Ne acı değil mi?

VARAN İKİ: Sitemizde Olay Gazetesinden bir alıntı var, şöyle diyor: "Bursaspor yönetiminde son günlerde yaşanan sıkıntı Antep maçından sonra patlak verdi… Maçtan sonra 12 yönetici imza toplayıp Futbol Şube Sorumlusu Mesut Mestan"ın istifasını istedi… Mesut Mestan ile bazı yöneticiler ve Kulüp Genel Müdürü Nuri Biçer arasında yaklaşık bir aydır soğuk rüzgârlar estiği biliniyordu…"
Ve Mestan görevden alındı.
Yani şimdi takım düzelecek ve kayıplarını kapatabilecek mi?
Ben sanmıyorum. Sorun zihinsel düzeyde yorum yeteneğidir. Ertuğrul Sağlam da Avrupa çapında bir koç olmadığını anlamalı, takım kaybedince fevri davranmayı bırakmalıdır. Eksikliğini duyabileceği yeni bilgiler edinme yerine, "BEN" sözcüğünün "MERKEZCİ" haline kapılmayı bırakıp; insanı başarıdan geriye doğru götüren zihinsel sarsıntıdan kurtulmalıdır. Bu söze elbette yöneticiler de dâhildir.

Son sözüm taraftara; ne yani, ikinci lige düştüğümüz günleri ne çabuk unuttuk. Bulunduğumuz yer fena değildir. Tevazu bize yakışır!

Tankut Sözeri
22.subat 2011


22.02.2011 11:37:43, Tankut Sözeri

Bu yazı 4840 kez okunmuştur.

Sitedeki yazılardan yazarların kendisi sorumludur; site yönetimi yazılardan sorumlu tutulamaz.


Yazar arşivi
 
 19. Haftanın Maçı
Tarih: 31.01.2021
Stad: BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE STADYUMU
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 GİRESUNSPOR 18 11 5 2 38
2 YILPORT SAMSUNSPOR 18 9 7 2 34
3 ADANA DEMİRSPOR 18 9 5 4 32
4 ALTAY 18 10 2 6 32
5 ANKARA KEÇİÖRENGÜCÜ 18 9 4 5 31
6 İSTANBULSPOR 17 8 6 3 30
7 BURSASPOR 18 9 3 6 30
8 TUZLASPOR 18 9 3 6 30

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]