Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 1. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.
Ferda Peker

» Yazara E-posta
» Yazıcı formatı
» Arkadaşına Gönder

Miller sarhoşluğu

Gazeteleri açıyorum; boy boy K.Miller fotoğrafları, büyük puntolu K.Miller manşetleri. Açıyorum televizyonu, konu Bursaspor'a gelince konuşulan ilk unsur K. Miller oluyor. Gaydalı İskoç ezgileri eşliğinde video-klip bile hazırlamışlar onun için. İnternete giriyorum; forumlarda, haber yorumlarında İskoçyalı Bursaspor'un önüne geçmiş, taraftar onun için pankart hazırlamayı bile düşünüyor. Çoğu, ulusal medya kaynaklı pohpohlama taktikleri bunların.

Henüz iki 90 dakika oynayan bir futbolcu için bu kadar ilgi ne kadar doğru tartışılmalı. Attığı 2 golle kurtarıcı, cesur yürek ilan edilebilmesi gerçekten düşündürücü. Bu ismin fazlaca ön plana çıkarılması, özellikle ulusal medyada Bursaspor isminin önünde zikredilmesi, bu kritik süreçte endişe verici.
K.Miller'ın katkı sağladığını görmezden gelmek tabii ki kabul edilir bir durum değil. Bundan sonra da katkı sağlamaya devam edeceğini öngörmek için de kahin olmaya gerek yok muhakkak. İkinci şampiyonlukta katkısı en çok olan futbolcumuz olacak belki de.

Peki Bursaspor K.Miller'ı kullanabiliyor mu? İskoçyalı tam bir ceza sahası cezacısı. Topu ne kadar rakip ceza sahasına düşürürseniz o kadar verim alabileceğiniz bir oyuncu. Oyunu daha çok 2. bölgede oynayabilen bir Bursaspor'un Miller'den maksimum verimi alabilmesi için 3. bölgede daha fazla olması gerekiyor. Miller ve Altidore takviyesi ile hücum gücü yüksek bir ekibin alabileceği risk de daha fazla olabilir. Ertuğrul hocanın bundan sonraki maçlarda bu riskleri oyun stratejisine daha fazla dahil edeceğini düşünüyorum.

İskoçyalı, araç ve amaç kavramlarının ayrılığı kaidesini sorgulamamıza vesile olan iyi bir örnek. K.Miller'ın Bursaspor için üstlendiği misyon "araç" olmaktan öte değildir. Bizim için önemli bir açığı kapattığı tartışılmaz. Ben onu, düzgün çalışan bir motora entegre edilmiş performans arttırıcı bir mekanizmaya benzetiyorum. Otomobillerde "turbo" sistemi ya da uçaklardaki "afterburner" sistemini örnek verebiliriz. Ani manevraları yapabilmek ve kısa mesafelerde hızlanabilmek için kullanılan bu sistemler, çalıştığında yakıtı su gibi harcadıklarından ancak gerekli hallerde devreye alınırlar. Bursaspor'un da ligin son düzlüğüne gelirken böylesi bir performansçıya ihtiyacı vardı.
İskoçyalı bu takıma kısa vadede performans katkısı kadar, uzun vadede de gençlerimiz için gerek profesyonellik gerek de teknik anlamda rehberlik görevini de üstlenecektir.
Bursaspor için "amaç" kavramı, bu sene ve önümüzdeki senelerde sportif ve kurumsal başarıyı ifade ediyor. Kendi özümüzden yetişen gençlerimiz bizim geleceğimizdir, dolayısıyla amacımız bu gençlere yatırım olmalıdır. Elimizde A takım ve ümit takım düzeyinde çok yetenekli gençler mevcut. Bu gençler yukarıda bahsettiğim motorun pistonları, dişlileri, milleri, yani motorun ana elemanları. Geçen yıl da şampiyonluğu bu baz kadro ile kazanmıştık.

09.02.2011 17:02:05, Ferda Peker

Bu yazı 4918 kez okunmuştur.

Sitedeki yazılardan yazarların kendisi sorumludur; site yönetimi yazılardan sorumlu tutulamaz.


Yazar arşivi
 
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 HATAYSPOR 28 15 8 5 53
2 B.B. ERZURUMSPOR 28 13 8 7 47
3 BURSASPOR 27 13 7 7 46
4 ADANA DEMİRSPOR 28 12 9 7 45
5 AKHİSARSPOR 28 12 9 7 45
6 ALTAY 28 11 10 7 43
7 FATİH KARAGÜMRÜK 28 11 10 7 43
8 ÜMRANİYESPOR 28 11 7 10 40

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]