Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor TFF 1. Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.
Levent Gencelli

» Yazara E-posta
» Yazıcı formatı
» Arkadaşına Gönder

Her şey meydanda

Atatürk'e, Bursa'ya saldırının yeni kılıfı yine meydan.

LEVENT GENCELLİ

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ağzındaki baklayı bir kez daha çıkardı ve Atatürk Stadı, Atatürk Spor Sarayı, Atatürk Yüzme Havuzu'nun yıkılacağını, Atatürk Lisesi'nin kaldırılacağını ve kentin çok büyük meydana kavuşacağını açıkladı!

Sesi çıkmayan ya da çıkartılmayan Bursa'da bu açıklamanın ardından medya ısındırma turlarına başladı. Düne kadar Atatürk Stadı'nın yıkılmasına kesinlikle karşı çıktıklarını ilan edenler bile belediyenin projesine destek vermeye başladılar.

Yerel seçime ramak kala bu adım atılabiliyor. Yani Bursa'nın yakın tarihinin yerlebir edileceği açıklaması destek bulabiliyor!..

Yerel siyasi muhalefet susuyor! Ağzını açamıyor. CHP, MHP bu konularda ortalarda yok. Korkuyorlar ya da yanlış yönlendiriliyorlar. Yuh olsun!..

Bu proje çok sıradan değil. Kentlerin anılarını ortadan kaldırarak bizi biz yapan değerlerden uzaklaştıracak bir büyük proje…

Atatürk'ün emaneti stad yıkılacak…

Atatürk Spor Sarayı yok edilecek.

Atatürk Yüzme Havuzu yerlebir edilecek

Atatürk Lisesi de ortadan kaldırılacak.

Yerine ne yapılacak? İçi boş, felsefesi de olmayan Bursa'nın tarihini ezecek, simgeleriyle alay edilen bir beton meydan!

Bursa'ya alışveriş merkezi üstü meydanı kabul ettirmişlerdi. Atatürk'ün mirası Merinos üretimden uzaklaştırılmıştı. Saldırılar püskürtülemediği için bu noktaya geldik !..

Bursa'nın gözünün içine baka baka bir büyük ve sistemli saldırı yeniden tezgaha konuldu.

Atatürk'ün adını taşıyan spor merkezleri ortadan kaldırılacak.

Hazmedilemeyen tesislerin tümü işlevsel. Atatürk Stadı, FİFA ve UEFA'nın denetimlerinden geçti. Bursaspor'un ve Türk futbolunun önemli yapıtaşlarından biri oldu. Taraftarın bir anlamda mabedi…

Atatürk Spor Sarayı'nda futbol dışı tüm büyük spor organizasyonlar rahatlıkla yapılıyor. Kent içinde irili ufaklı her türlü etkinlik için ideal…

Atatürk Yüzme Havuzu uluslararası su sporları kurallarına göre hizmet veriyor. Haşema ile girilemiyor. Kızlı erkekli sporcular olimpizm felsefesine göre yetiştiriliyorlar.
Atatürk Lisesi, cumhuriyetin eğitim felsefesinin Bursa'ya armağanıydı. Onbinlerce öğrenci yetişti. Spor salonu, ağaçları, bahçesiyle bir masa bir sandalye eğitim kurumlarından çok daha fazlasıydı. Kerameti kendinden menkul bir cumhuriyet düşmanının adını taşısaydı taçlandırılırdı. Şimdi neredeyse katli vacip olarak bakılıyor.

Atatürk Lisesi'nin binlerce mezunu var. Onlar susacaklar mı ?

Bursa bu büyük saldırıya seyirci mi kalacak yoksa püskürtecek mi ?

Bursa'nın sözümona ilerigelenlerinden değil ama Bursaspor taraftarından umutluyum. Teksası, Maratonu, Sosyete Kapalısı kısaca Atatürk Stadı'nda tarih yazanlar bu saldırıyı püskürtecek yegane güçtür. O güç harekete geçtiğinde neler olacağı bellidir.

Bu yazıyla birlikte verilen fotoğraflarda satırbaşlarıyla açıklamaya çalıştım. Bursa seçime kısa süre kala bir büyük saldırıyla karşı karşıyadır. Spor tesislerini yıkacaksın yerine meydan(!) yapacaksın.imar oyunlarıyla kaçak yapıları izin çıkaracaksınız… Kimi kandırıyorsunuz ?

Bursaspor'un mabedi ortadan kaldırılacak meydana nostalji tribünü oturtulacak!
Bursa'nın aymazlığı, heykel sanatının da ayaklar altına alınmasına neden oldu. Altıparmak'taki meydan düzenlemesi sırasında çok büyük paralar harcanarak oraya konulan belki de kendi içinde tutarlı olabilecek bir taş heykeli Bursa'ya, "Karagöz-Hacivat Heykeli" olarak yutturmaya kalkarsanız bu yanlış olur. Sadece Bursa'ya karşı değil o yapıta emeği geçen sanatçıya da ayıp olur. Belediyenin yıktığı SSK binalarının yerine konulanları Bursa onaylamadı. Meydan diye yola çıkıldı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası kaynaklarından yani Bursa'nın kaynaklarından milyonlar harcanarak beton kütleler oraya konuldu. BTSO'nun o kararları hiç tartışmadan veren yöneticileri de bu kentin konuşamaz, duyamaz, göremez hale gelmesinde rolleri çok büyüktür. Bursa'ya alışveriş merkezi üstü meydan anlayışını dayatanların Bursa Atatürk Stadı'nın yıkımına yol açacak yolu açan yanlışlarda başrol oynaması da tesadüf değildir.

Bursa ve Bursaspor birbirinden soyutlanamaz. Bursa'nın kodlarını çözenler Bursaspor üzerinden nelerin oynandığını bilirler.

Bize göre her şey meydanda. Mızrak çuvala sığmıyor!.. Bursa ve Bursaspor taraftarı oynanan bu oyunu bozmalıdır. Bozacaktır.
12.09.2013 15:59:21, Levent Gencelli

Bu yazı 5205 kez okunmuştur.

Sitedeki yazılardan yazarların kendisi sorumludur; site yönetimi yazılardan sorumlu tutulamaz.


Yazar arşivi
 
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 HATAYSPOR 28 15 8 5 53
2 B.B. ERZURUMSPOR 28 13 8 7 47
3 BURSASPOR 27 13 7 7 46
4 ADANA DEMİRSPOR 28 12 9 7 45
5 AKHİSARSPOR 28 12 9 7 45
6 ALTAY 28 11 10 7 43
7 FATİH KARAGÜMRÜK 28 11 10 7 43
8 ÜMRANİYESPOR 28 11 7 10 40

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2019 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]