Bursa futbolunun fikir, düşünce, yorum ve arşiv sitesi...
Bursaspor Süper Lig Taraftar Köşesi Kale Arkası Yazarlar Röportajlar Grup Çeynç İletişim  
.Atatürk stadyumunu yıktırmayız

BURSA KAMUOYU ATATÜRK STADI İCİN AYAKTA

Yerel seçimler öncesinde Bursa Atatürk Stadı`nın akıbeti merak konusu. Yıkılması planlanan stadyumun yerinde kalmasını isteyen Bursalılar, süreçle ilgili olarak şunları söylüyor: ”Hiç bir şey için geç değil. Mücadele yeni başlıyor”

Bursa`da son 5 senedir tartışılan Atatürk Stadyumu yine ilgi odağı oldu. 1 Haziran 2011 tarihinde temeli atılan ve 2014`te tamamlanması planlanan B.Ş.B. Timsah Arena Stadı, Atatürk Stadı`nın pabucunu dama atmaya başlasa da Bursalılar, tarihi mirasa sahip çıkmaya kararlı.
Stadyum Meydanı Projesi`nin geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Meclisi`nden onay almasıyla tartışmalar iyice alevlenirken, stadyumun yıkılacak olmasına kentlilerden tepki yağıyor.
Bursa Sivil Toplum Derneği (SİVİLAY) Başkanı Okan Aras,
Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Erdem Saker,
Cumhuriyet Halk Partisi eski İl Başkan Yardımcısı Ali Küçüksarı ve Bursaspor’un ilk profesyonel futbolcusu Mesut Şen ile yaptığımız röportajlarda, Atatürk Stadı`nın sonradan yapılan tüm ilaveler yıkılıp orijinal mimarisine kavuşturulması, Kültür ve Spor Meydanı olarak kente geri kazandırılması görüşü ağır bastı.

OKAN ARAS
Bursa Sivil Toplum Derneği (SİVİLAY) Başkanı: "Mücadelemiz yeni başlıyor "

Bugün toplumda en önemli unsurlardan bir tanesi yıkmak. Oysa ki; yıkmak yerine korumak daha önemli. Mantıklı olan, mevcut alanı ve tesisleri, halkın kullanımına açmak, daha geniş kitlelerin faydalanmasını sağlamaktır. Çünkü; Bursa 3 milyonluk bir kent. Bu kente “45 bin kişilik bir stadyum yaptım, ikincisine gerek yok” demek mantıklı değil.
Bir de tarihsel gelişime baktığımız zaman son 6 yılda Atatürk Stadı üzerine 6 farklı fikir gelişti. Fikirler sürekli değişkenlik gösteriyor. Ben sade bir vatandaş olarak soruyorum; 2014 yılında yedinci bir fikir çıkar mı?

Yıkılacak olan yerlere bakıldığında… Atatürk Stadyumu, Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu, Atatürk Spor Salonu ve Atatürk Lisesi…

Bunun çözümü bu mudur? Üzerinde çok fazla düşünülmesi gereken bir konu. Çünkü dikkat ederseniz, Türkiye`de en fazla amatör spor kulüplerinin ve liglerde en fazla kulüplerin olduğu illerden bir tanesi Bursa. Bu, şu demek; bu memlekette sizin her yıl yeni tesislere ihtiyacınız var.
Kaldı ki bir başka açıdan baktığımızda da, Bursa, tarihi kent özelliğini taşıyan bir şehir ve Atatürk Stadyumu, her ne kadar şekli bozulup, sağına soluna garabetler eklense de Cumhuriyet dönemi örneklerinden biri…
Hayatımın çok önemli evrelerini Atatürk Stadyumu`nda geçirdim. Stadyumun hiç kimsenin bilmediği dehlizlerini, küçük odalarını, merdiven sayılarını bilen bir insanım. Senede 365 gün (gerçektir bu) orada antrenman yaptım, milli takım antrenörlüğü yaptığım dönemde Atatürk Stadı`nın bütün noktalarını öğrendim.
Çok güzel ve aynı zamanda çok acı anılarımız var orada. Doğrusu yıkılmasını görmek istemem. Ama bu yıkılmasını bekleyeceğiz de, oturup ağlayacağız… anlamına gelmez.

Yıkılmaması için mücadele edeceğiz, önümüzdeki süreci bekliyoruz, beklememiz de gerekiyor. Farklı seçenekler var. Bizim sunduğumuz alternatif aslında çok pratik ve bütün Bursa`nın sahip çıkması gereken bir konu. Ben mesela taraftar gruplarının en azından bazılarının bu konuya neden sahip çıkmadığını merak ediyorum. Tabiî ki bu önümüzdeki süreçte belki de başka şeyler doğuracaktır. Çünkü insanların tipik bir özelliği var; baskıyı belli bir süre kabul eder ve sonra birden bire patlar. Sonuç belki, Gezi olayları gibi olur. Ama çözüm önerisi net: Bursa`nın tek bir stadyum ile spora ve futbola mahkum edilmesi mümkün değil.
İkincisi; “en az 3 çocuk” propagandası yapılırken, yani genç bir nüfus düşünülürken, bir spor tesisinin yıkılması, söylenen politikaya da uygun değil. Ve üçüncüsü; biz daha verimli olunmasından yanayız. Burasını güzelleştirmek istiyorsanız uluslar arası bir yarışma düzenlersiniz. Bu yarışmada ne istediğinizi anlatırsınız ve bütün dünyanın bilim insanları, mimarları, inşaat mühendisleri burası için fevkalade, hatta dünyanın ilgisini çekebilecek olan bir proje hazırlarlar. Var olan, sonradan eklenen garabetler yok edilir. Meydan yapmak istiyorsanız kapıları ardına kadar açarsınız. Belirli yerleri müze yaparsınız. İnsanlar buraya gelir, girer, izler, oturur sohbet eder… Sporla alakalı bütün dünyaya yapılacak deklarasyonları burada yaparsınız.

İnsanların bu stadyumla ilgili bir çok anısı var. Bir kentin belleği vardır. Siz bu belleği ortadan kaldırırsanız, bir kuşağı da yok etmiş olursunuz.
Kampanyamız şuanda 2 bin 500 imza civarında. Bizim dışımızda da Bursalı yurttaşlar da kendi katkılarıyla bazı şeyleri başlattılar. Atatürk Lisesi`ndeki öğrencilerin de çalışma içerisinde olduklarını öğrendik. Bu iş bitmiş değil.
Yani Meclis karar aldı diye burasını kesin yıkacaklar diye bir kayıt yok. Ama örgütsel olarak, ama bireysel olarak pek çok vatandaş burayla ilgili yürütmeyi durdurmak için mahkemeye başvuru yapacaktır. Bunlardan bir tanesi de benim.
Kampanya için yeniden bir ortam oluşturup harekete geçirmek gibi bir düşüncemiz var.. Önümüzde bir Mahfel örneği var. Aslında şu anda parça parça çok büyük bir çığ durumundayız. Bunlar bir noktada birleşecek.

SİVİLAY`ın temel prensiplerinden bir tanesi siyasetin dar sokaklarına girmemek.
SİVİLAY siyaset üstü bir kurumdur ve bu konuda bile siyasi davranmıyor. Sadece diyor ki; Yapılan iş yanlıştır, mümkünse bu metotla çözersek daha iyi olur. Hatta bu konunun çözüm noktası biz değil; şehir plancıları, akademik odalar, bilim insanları olmalıdır. Berlin 1936 Olimpiyatları`nda kullanılan stadyum hala ayaktaysa bizim 1950`de yapmış olduğumuz Atatürk Stadyumu da korunmalı diyoruz.

ERDEM SAKER
Eski Büyükşehir Belediye Başkanı, : "Halka açık bir spor alanı olarak kalmalı"

Büyükşehir Belediye Meclisi`nden onay alan “Atatürk Stadyumu-Kapalı Spor Salonu-Lise’den oluşan yapıların yıkılarak Kent Meydanı`na dönüştürülmesi” projesi Bursalılar`ın yaşamını yakından ilgilendiren çok önemli bir değişim.
Bu tartışmaların önce Kent Konseyi`nde yapılması, karar öncesinde projenin halk tarafından uzun uzun, değişik açılardan ve değişik ortamlarda irdelenmesi, Bursalılar’ın görüşlerinin alınması gerekirdi.
Eğer böyle bir süreç işletilseydi, ben çocukluğumdan beri burada yaşamış bir Bursalı olarak, kentimiz tarihi ile bütünleşmiş stadyumumuzun yıkılmasına karşı çıkardım. Bursa`nın son 65 yılında Bursalılar`a, 19 Mayıs törenlerinden spor etkinliklerine, Bursa`nın spor tarihine geçmiş Acar İdman Yurdu’na, Akın Spor’a, Güven Spor’a ev sahipliği yaparak kent tarihimizle bütünleşmiş bu değerimize sahip çıkılmasını savunurdum.

Stadyum 1950 yılında hizmete sokulduğunda ortaokul üçüncü sınıftaydım, babam bana bu stadyumun, 1945-1950 yılları arasında görev yapan Bursa Valisi Haşim İşcan tarafından nasıl yapıldığını anlatmıştı. Harbe girmese bile 2. Dünya Savaşı sonrasında ülkemizin ekonomik olarak çok zor koşullar içinde olmasına rağmen Haşim İşcan, Bursa`ya, Devlet Hastanesi’ni, Stadyumu ve bugün Osmangazi Kaymakamlığı olarak kullanılan İlkokulu, görevde bulunduğu 5 yıl içinde kazandırdı.
Bunlar arasından, geçen 65 yıla rağmen hiç eskimeyen tarihi stadyum daha sonraki yıllarda, bu güzellikler üzerine adeta kara çamur gibi yapışan eklentiler ile farklı bir hal aldı.

Eğer konu Kent Konseyi`ne gelseydi; Stadyumun, ilk hizmete sokulduğu yıllarına ait fotoğraflarına bakılarak, sonradan yapılan tüm ilaveler yıkılıp orijinal mimarisine kavuşturulmasını, çim saha etrafındaki atletizm pistinin tartan piste çevrilmesini, tüm kapıları sökülüp, oluşturulacak ve Kültür Park`la bütünleştirilecek Kent Meydanı`nın, Kültür ve Spor Meydanı olarak kentimize kazandırılmasını ve de kentimiz yaşadıkça halka açık bir spor alanı olarak içinde yaşayanlara hizmet vermesini isterdim.
Belki bugün bu tarihi geçmiş 65 yılı kapsıyor, ama yıllar ilerledikçe 165, 265……yaşları kucaklayacak, kent tarihinin kopmaz parçası olacak; tıpkı Roma`nın bugün 1940 yaşındaki Collesseum’u gibi… Aslında bu şans hala kaçmış değil.

MESUT ŞEN
Bursaspor’un ilk profesyonel futbolcusu: "Yıkılırken izleyemem "

Bursaspor`dan önce Atatürk Stadı`nda sahaya çıktım.
1962 yılında Akınspor ile bu stadta bir sene oynadıktan sonra şampiyon olduk. Akınspor`a teklif ettiler 2. Lig`e çıkar mısınız diye? Kabul etmedi bizim idareciler, ‘maddi olarak yetersiz kalırız’ dediler. Ondan sonra beş kulüp birleşerek Bursaspor`u oluşturdu. İlk başkan Salih Kiracıbaşı, ilk profesyonel futbolcu olarak bana imza attırdı. O sene bir geçiş senesi oldu. Sonra takım rayına oturunca şampiyonluklar gelmeye başladı. Bizim zamanımızda seyirci çoktu, herkes ayakta seyrediyordu. Sayı, 20 binden aşağıya düşmüyordu. Her maç çamurda oynuyorduk. Şimdiki dönem ile karşılaştırıyorum; eskiden daha iyi topçular vardı. Mahalle aralarından yetişiyorduk, amatörce oynuyorduk. Şimdi her şey paraya döküldü. Futbolcular büyük paralar kazanıyor, kendisini yeterli görüyor. 11 yıl aralıksız Atatürk Stadı`nda forma giydim. 1975`te futbolu bıraktım. Dünyanın gidişi bu: Eskiyi atıyorsun, yenisini yapıyorsun. Ev hayatında da bu böyle ama, Atatürk Stadı yıkılırsa çok üzülürüm...Yıkılırken gidip izleyemem...

Bu haber 3926 kez okunmuştur.

DİĞER HABER BAŞLIKLARI
 >> 12.12.2018 16:31:56   Vakıfköy Tesisleri yenilendi
 >> 27.11.2018 13:30:28   Unutulmayan geri dönüşler
 >> 23.10.2018 12:14:26   Stadyumda bariyerler kalkıyor
 >> 26.09.2018 10:32:31   Divan Kurulu Toplantısı yapıldı
 >> 24.09.2018 19:19:47   Askıda Kombine Bilet Projesi başladı
 >> 13.09.2018 11:20:43   Bursaspor Passolig'de 6.sıradaFLAŞ
 >> 10.09.2018 12:32:22   İşte Bursaspor'un ilk yarı maç takvimi
 >> 09.08.2018 12:44:59   Ahmet Bozdemir ve Atış Yapı'dan destek
 >> 09.08.2018 12:44:59   Bursaspor’a TOFAŞ’tan ulaşım desteği
 >> 10.07.2018 11:28:19   2018-19 sezonu fikstürü çekildi.
 >> 27.06.2018 12:21:22   İdris Sevinç yeniden başkan
 >> 15.05.2018 18:13:37   Özlüce Tesisleri bedelsiz olarak Bursaspor Kulubü'ne devredildi
 >> 08.05.2018 11:05:47   İbrahim yazıcı Stadyumu açıldı
 >> 11.04.2018 11:31:27   Çöpe atılan para "Moussa Sow transferi"FLAŞ
 >> 21.03.2018 11:23:10   Timsah Arena etrafındaki bariyerler kalkıyor
 >> 19.03.2018 12:00:15   Kaleci Harun'dan milli takıma mesaj
 >> 15.03.2018 10:57:25   Büyük umutlarla transfer edilmişlerdi ama.. FLAŞ
Tüm Haberler
 
 16. Haftanın Maçı
Tarih: 16.12.2018
Stad: BORNOVA STADYUMU
.
 Süper Lig Puan Durumu        
  Takım O G B M P
1 MEDİPOL BAŞAKŞEHİR F.K. 14 9 3 2 30
2 KASIMPAŞA A.Ş. 14 8 2 4 26
3 BEŞİKTAŞ A.Ş. 14 7 3 4 24
4 GALATASARAY A.Ş. 14 7 3 4 24
5 ANTALYASPOR A.Ş. 14 7 2 5 23
6 YENİ MALATYASPOR 14 6 4 4 22
7 TRABZONSPOR A.Ş. 14 6 4 4 22
8 ATİKER KONYASPOR 14 5 6 3 21

Tam  Liste »

.
Sponsorlar


    Bursaspor için internet üzerinde hazırlanmış ilk internet sitesi "Bursaspor. net" Grup ÇEYNÇ Tarafından Hazırlanmaktadır...
Sitenin alt yapısı ve yazılımı Profornet tarafından sağlanmaktadır.

[Bursaspor.Net, Bursaspor Futbol Kulübünün Resmi Sitesi Değildir]
[© 2005-2015 Bursaspor.Net.Tüm hakları saklıdır]